Skutečně malá zahrada

25.02.2022

Řadový domek z počátku 20. století v bývalé židovské čtvrti, rozloha pozemku je 200m2. Je zde využitý každý kousek prostoru i vertikálním směrem. U vchodu na zahradu je zabudovaná šesti kubíková podzemní nádrž na dešťovou vodu, na ní jsou umístěné bylinkové a léčivkové výsadby (kuchyňské byliny, řepík, měsíčky, jablečník, sporýš, levandule, pelyňky, routa..). Bylinky či léčivky mohou být umístěné i v nádobách na vydlážděné terase, především exotické druhy, které na zimu potřebují přenést do tepla - pětilistý ženšen, kalísie, vitánie, belamcanda, z těchto bylin lze lihovou extrakcí vyrábět vynikající léčiva. V nádobě lze pěstovat i fíkovník.

Z ovocných dřevin byly vybrány samosprašná meruňka nebo broskoň (stanoviště je výborně chráněné a osluněné), samosprašná švestka , na jeden jabloňový strom lze naroubovat i tři vzájemně se opylující odrůdy, například Letní průsvitné, Matčino, Ontário, takže jablka budou k dispozici od poloviny léta, přes podzim i na uskladnění. Mišpule germánská, znovuobjevené ovoce našich předků, dozrává přibližně v listopadu. Sortiment zahrady doplňuje kompletní výčet bobulovin i méně známých druhů ovoce a léčivek (hloh peřenoklaný, aktinidie význačná, klanopraška čínská, eleuterokok ostnatý..).

U západní zdi je dostatek místa pro beztrné ostružiny a maliníky, dále pro vzrůstné léčivky a kuchyňské byliny (srdečník, leuzea šustivá, echinacei, celík zlatobýl, křéz úzkolistý..).

Po plášti domu je vedena vinná réva. Část drátěného plotu je využita pro popínavé rostliny: fazole, hrášek, chmel a lichořeřišnici, která je nejen skvělou léčivkou, ale též chutnou kuchyňskou bylinou.

Ve stínu pod černým bezem je umístěný malý kompost. U ovocných dřevin je ideální místo pro výsadbu užitkových, popínavých rostlin - klanoprašky čínské, aktinidie význačné. Prostor mezi dřevinami je prozatím, než bude koruna vrhat stín, možné využít pro pěstování plodové zeleniny a tykví. Stačí vyhloubit výsadbovou jamku, naplnit vyzrálým kompostem a zasadit rostlinu.

Živý plot je tvořený drobným ovocem i keři s jedlými plody- růží dužnoplodou, svraskalou, dřišťálem obecným, eleuterokokem ostnatým (přezdívá se mu sibiřský ženšen).

Velmi důležitými strukturami jsou pařeniště - 2 x 1 m pro předpěstování sadby a skleník 2,5 x 4 m, typ Solar, který lze díky unikátní konstrukci používat i v zimě. Celková plocha zeleninových záhonů je 16,5 m2, doporučuji pěstování česneku, mangoldu, zelených fazolek, kadeřávku, plodové zeleniny, kedluben na uskladnění, červené řepy, vodnice, tuřínu.