Permakulturní zahrada u rodinného domu, Buková

01.02.2021

Novostavba rodinného domu s pozemkem o rozloze 1072m2 je v držení rodiny poměrně krátce. Nachází se nedaleko města Příbram ve Středočeském kraji. Slouží k trvalému bydlení mladé rodiny s malými dětmi předškolního věku. Majitelé si přejí založit užitkovou zahradu v permakulturním duchu tak, aby skladba rostlin a odrůd byla co nejrozmanitější s důrazem na výnosy po co nejdelší část roku. Bývalý majitel zasadil ořešák, dále menší množství bobulovin, okrasné keře a kuchyňské byliny. Na východní a severní hranici pozemku byly zasazeny další okrasné keře a vrby kroucené, na jihozápadní části pozemku přímo před domem je založeno šest zeleninových záhonů. V severovýchodním koutě zahrady stojí zahradní domek. K rodinnému domu patří čistička odpadních vod a vrtaná studna. Dešťová voda na zálivku je sbírána do plastových sudů, které jsou umístěny pod střechou u východní obvodové zdi u domu, jejich celková kapacita je 1200 l. V jarních měsících roku 2020 majitelé postavili v severozápadní části pozemku skleník o rozměru 5 x 3 metry. Pozemek se nachází v nadmořské výšce 487 m.n.m. 

Důležitým požadavkem byl seznam vhodných druhů a odrůd veškerých plodin s důrazem na správné načasování konzumní zralosti tak, aby výpěstky byly k dispozici po celou sezónu. Tématem bylo i maximální prodloužení pěstební sezóny. Na zahradě se v danou chvíli nenachází prakticky žádná vzrostlá zeleň, citelně tedy chybí stín během letních měsíců. Rodina si také přeje dostatek vlastního ovoce - hrušek, jablek, švestek i třešní.

Celý pozemek je vystavený vlivu západních větrů, větrolam tedy bude nezbytností. Nově postavený dům nemá sklep, bude třeba vybrat vhodné místo pro venkovní sklep nebo krecht.

Průběh projektu: