Novostavba Stod

01.04.2018

Zadání znělo zhotovit zadavatelům projekt pro rodinnou přírodní zahradu v permakulturním duchu a využít potenciálu zahrady tak, aby splňovala hlavní požadavek - rekreační funkci a přiměřené zásobování rodiny zdravými plodinami, včetně bylinek. Prioritou je pěstování plodin a údržba zahrady bez pomoci chemických prostředků.

Dalším požadavkem zadavatelů bylo navrhnout umístění letní kuchyně, zemního sklípku a výběhu a přístřešku pro slepice.

Důležitým kritériem bylo i doporučení vhodných ovocných dřevin i rostlin do živého plotu, vyřešení odstínění sousedů na jižní straně pozemku s ohledem na jejich standardní zahradnickou praxi - ošetřování rostlin chemickými prostředky a zlepšení hospodaření s dešťovou vodou.

Současná situace je taková, že pozemek u rodinného domu je víceméně neudržovaný, v čerstvě po-stavebním stavu. Nachází se na něm dvě hromady zeminy, stavební buňka, zbytky materiálů a stavební nářadí.

Nejprve bude vhodné na společný plot z jižní strany umístit bambusové rohože, aby se zabránilo případnému průniku postřiků na pozemek a zároveň se zahrada odstínila. Menší hromada zeminy v severovýchodní části pozemku bude rozhrnuta a použita k dorovnání terénu. Větší hromada zůstane na místě, bude domodelována a vznikne z ní osázený vrch, který bude v zahradě zajímavým prvkem a zároveň částečně odstíní pohledy sousedů. Následovat budou stavby letní kuchyně a kurníku ve slepičím výběhu, dále přístřešek pro auto na severní straně (pevnou zadní stěnu doporučuji odnímatelnou, aby bylo možné v případě nutnosti umožnit vjezd menší techniky na zadní část pozemku). Z výsadeb je nejvhodnější začít ovocnými stromy, u kterých se nejdéle čeká na nástup plodnosti. Výsadba živého plotu z uliční strany není závislá na postupu prací na pozemku, proto je možné ji realizovat již v tomto roce na podzim, aby se co nejdříve odclonil ruch. Trvalkové výsadby a příprava zeleninových záhonů může probíhat na etapy, podle volného času. Stejně tak i umístění ostatních prvků: ohniště, skleníku, prvků pro děti. Pokud bude mít sklípek zastřešení v rovině s terénem, na povrchu může být umístěný sušák na prádlo.