Malá zahrada u rodinného domu

19.07.2016

Zadání znělo vytvořit jedlou (užitkovou) zahradu s drobným ovocem, vyřešit novou výsadbu ovocných stromů, umístění vyvýšených záhonů pro pěstování bylin a zeleniny, pařeniště, ohniště s lavičkou, odpočinkové zóny "plácek na slunění", vrbičkové stavby a hmatového chodníčku pro děti, nádrže na dešťovou vodu. Jako prioritní byla označena potřeba živého plotu, který by pohledově odstínil sousední pozemek, zadržel vítr vanoucí na pozemek a nejlépe k tomu poskytoval užitek.

Zvlášť problematicky se v první chvíli jevilo využití východní části pozemku v prudkém svahu, kterou díky nesrovnalostem v zakreslení pozemků dlouhodobě využívali sousedé jako skalku v těsné blízkosti svého posezení.

Hmatatelným úspěchem je, že se na můj návrh podařilo uskutečnit výměnu částí pozemků, kdy si sousedé ponechali již "zabranou" část a přenechali mým klientům část v nevyužívané zadní části zahrady, která je rovná a lépe využitelná. Celková plocha pozemku po výměně se nezměnila, pouze jeho půdorys.

Vzhledem k malé rozloze zahrady bylo třeba pečlivě volit jednotlivé ovocné odrůdy (opylovací poměry + konzumní zralost ovoce).

K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est.