Blovice, místo rekreace trvalé bydlení

01.07.2018

Dům i se zahradou majitelé koupili nedávno, původně sloužil pouze k rekreaci. Na místě jsou zbytky betonových obrubníků, lemujících zeleninové záhony, několik keřů - šeřík, muchovník, mahónie, vzrostlý rododendron, líska a zlatý déšť, dále maliníky. Jediný vzrostlý strom na pozemku je mohutná třešeň, za technickou budovou rostou dvě mladé švestky. V pravém jižním rohu pozemku se nachází dnes již nevyužívaný septik, který bude sloužit jako nádrž na dešťovou vodu. Problematický je vjezd na pozemek. Prostor u domu v jižní části je ideální pro zřízení okrasných záhonů.

Pro bylinkové výsadby bylo vybráno místo u vchodu do domu, kde budou snadno dostupné kuchyňské bylinky k vaření i přípravě osvěžujících letních nápojů. Bylinková spirála, kterou si paní domu přála, je umístěná u paty západní části terasy a bude vhodným stanovištěm pro středomořské a léčivé byliny. Živý plot kolem celého pozemku a v uliční části bude vysázen z původních a kvetoucích druhů keřů.

Dešťová voda z domu bude svedena do bývalého septiku. Aby byla využita plocha střechy technické budovy, a zároveň byl dostatek zálivkové vody "po ruce" i pro zeleninové záhony a bylinky, je možné z každé strany budovy umístit jednu plastovou nádrž na vodu.